
Apollon by day Athena by night (Turcia, 2024)
Cinema Modern, Sala 2 Bulevardul Griviței 65, Brașov, RomaniaGhost story despre o orfană cu darul comunicării cu fantomele pornește pe urmele mamei care a abandonat-o, însoțită de spirite din trecut.
Ghost story despre o orfană cu darul comunicării cu fantomele pornește pe urmele mamei care a abandonat-o, însoțită de spirite din trecut.
O experiență unică, la granița dintre literatură, tehnologie și spectacol multimedia, propusă de stră-strănepotul lui Bram Stoker - Dacre Stoker.
Un dark fantasy cu accente horror și cu participarea unor staruri ale genului (Malcolm McDowell, Michael Berryman, Kane Hodder).
Rebecca își caută sora, o tânără jurnalistă dispărută în timp ce investiga o serie de evenimente misterioase. Urmele o conduc spre Timere, unde îl întâlnește pe Caleb, un bărbat a cărui privire întunecată ascunde un secret înfiorător.
Noul film al regizorului Ryuhei Kitamura („Versus” și „The Midnight Meat Train”) – un horror pur, bazat pe violența extremă dintr-un labirint al ispășirii păcatelor. Din distribuție fac parte Chris Klein și Mekhi Phifer.
„Zooapocalipsa” este o comedie animată adorabil de terifiantă, în care un grup de animale neobișnuite pornește într-o aventură haotică pentru a opri răspândirea virusului.
O dramedie SF cu ton ludic, ce evocă povestea din „E.T.”. Numai că „reprezentantul omenirii” este un pensionar alcoolic și singuratic, hăituit de birocrați.
Folk horror despre o femeie care, după ce consumă din greșeală o inimă nepământeană, se transformă într-un Krampus ce amenință comunitatea montană.
Când situația financiară a lui Niko scapă de sub control, el se refugiază în casa familiei din orașul montan Siatista, din Grecia. Înconjurat de fantomele trecutului, Niko trebuie să dezlege misterul morții tatălui său.
3 calupuri internaționale + 1 calup de scurtmetraje românești
GALA DE DECERNARE A PREMIILOR DRACULA FILM FESTIVAL 2025
Considerat un clasic al genului, The Hills Have Eyes (1977) al lui Wes Craven transformă o excursie obișnuită a unei familii americane într-un coșmar sângeros, când aceștia devin prada unui clan de canibali care trăiesc izolați în deșert.